Možnost předání dětí ve Zlíně
zastávka Cigánov

ráno 7:30 - 7:45
odpoledne 16:10

Lesní školka

Vybavení a oblékání dětí

Denně si dítě nosí baťůžek. Je dobré, aby byl nepromokavý (nebo s pláštěnkou) a měl hrudní pásek, aby nepadal dítěti z ramenou.

V batůžku si dítě nosí:

  • pití 0,5l (v zimě termoska s čajem)
  • svačinku
  • čtvereček karimatky (na sezení na zemi)
  • v zimě náhradní rukavice

Do zázemí školky budou děti potřebovat:

  • spacák (stačí úplně obyčejný, dítě v něm bude spát uvnitř na matraci)
  • náhradní oblečení (spodní prádlo, tričko, mikina, ponožky, punčocháče, kalhoty) – pro případ čurací nehody, promočení apod. Náhradní oblečení je dobré dát do pytlíku. Oblečení je uloženo ve skříňce. Prosíme rodiče pokud jejich dítě přijde domů v nějakém kusu náhradního oblečení, aby jej doplnili.
  • přezůvky

Oblékání

aneb „neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení“

Nemějte obavy ze správného oblékání, většinu oblečení máte jistě doma, jen možná doplníte některé kousky. Vaše dítě zvládne lesní školku i ve většině oblečení, které běžně používáte (pláštěnky, zimní kombinézy, bavlněné prádlo). Funkční spodní a svrchní oblečení a další rady z tohoto článku jsou tipy, kterými sobě i dítěti můžete zjednodušit a zpříjemnit pobyt venku. Navíc je možno toto oblečení koupit za mnohem levnější ceny v bazárcích na inetrnetu i ve městech, second handech, také některé obchodní řetězce nabízí tento typ oblečení za dobré ceny. Pokud máte jakékoliv otázky týkající se vybavení dětí (jaké, kde koupit, praktické zkušenosti), nebojte se nás kontaktovat, rádi vám poradíme.

Zimní období

V zimním období je důležité dodržovat vrstvení oblečení tzv. cibulový systém - více tenčích vrstev, který zajistí dobrou regulovatelnost tepelného komfortu dítěte (vrstvy si může vysvlékat a oblékat dle potřeby). Jedna tlustá vrstva snadněji profoukne a nevytváří meziprostory pro udržení stabilní teploty. Vrstvení uplatňujeme pro horní i spodní část těla.

Spodní vrstva oblečení by měla hřát a zejména odvádět pot (studící na těle). K tomu skvěle poslouží funkční prádlo. Nejlepší vlastnosti má vlna (merinovlna) (dětské prádlo vyrábí např. Cosilana, ManyMonths nebo český Bundle of Joy). Vlna má mnohonásobně vyšší nasákavost než bavlna, proto absorbuje mnohem více potu bez pocitu vlhkosti, navíc vlhká vlna nestudí. Vlna se nemusí prát po každém použití, díky lanolinu se pot na vláknech neusazuje a stačí ji při běžném zpocení pouze vyvětrat. Nevýhodou je náročnější údržba (šetrné praní, speciální prostředky) a některé děti ji nesnesou na kůži.

Další možností je pořídit prádlo z umělých materiálů (např. Moira, Sensor), které odvadí pot od těla a udržuje dítě v suchu. Na tuto vrstvu je v chladném období potřeba nosit další nasákavou vrstvu, která odvedený pot přijme, případně dále odpařuje (vlna, fleeece). Výhodou umělých vlákem je relativně snadná údržba a snáší ji dobře i děti s citlivou pokožkou (ekzémy, atopie).

Střední vrsvy oblečení (mikiny, svetry, kamaše) jsou 1-3 vrstvy dle počasí, mají především zateplovací a izolační funkci a tvoří je nejčastěji vlna (nejhřejivější) nebo flece. Odvádí vlhkost dále od těla a zahřívá.

Svrchní vrstva oblečení chrání proti větru a dešti (sněhu) a měla by být prodyšná (v neprodyšných materiálech se dítě při pohybu může dost zpotit a zůstat mokré, protože pot není odvětrán ven). Ve větru to může být větrovka, na déšť a mokrý sníh pláštěnka, která ale není prodyšná. Při dešti a sněhu s deštěm je důležitější nepromokavost než prodyšnost. Ideální jsou membránové bundy a kalhoty, které splňují všechny požadavky do téměř každého počasí. Do hodně blátivého a deštivého počasí existuje i dobrá varianta kalhot a bund tzv. bláťáku, pogumované oblečení, které zajišťuje prakticky úplnou nepromokavost, navíc se velmi dobře udržuje (nemusíte každý den prát, jen stačí bláto setřít mokrým hadrem). Osvědčené značky dětského oblečení jsou např. KoziKidz, Tchibo, Playshoes, Bushbaby, Kiba, Regatta.

Hlavu a krk je nutno chránit čepicí a šálou. Skvělý vynález, který vřele doporučujeme jsou kukličky, které přiléhají těsně k hlavičce, lze je zakasat do mikiny, takže dokonale chrání krk i hlavu až po ramena před chladem. Navíc dobře drží na svém místě při jakémkoliv pohybu. Ve velkém mrazu je možno na kukličku dát ještě čepici. Jako první vrstva na hlavu není vhodný fleece, protože je voděodpudivý a pot nesaje.

Na ruce jsou dobré nepromokavé rukavice, lépe palčáky, které více hřejí. Dobré jsou prodloužené rukavice, které se dají dobře zakasat. (Např. rukavice fy Reima, KoziKids)

Na nohy je potřeba kotníčková obuv správné velikosti (raději o něco větší). Do deště nepromokavé holínky, v zimě zateplené (nebo sněhule). Opět je ideální membránová obuv, která je nepromokavá a zároveň prodyšná (dětské modely vyrábí např. Fare, Superfit, Geox, Elefanten, Keen, Kamik). Do bot bavlněné nebo vlněné ponožky.

Přechody rukavice - bunda a bota - kalhoty je dobré chránit ještě nepromokavými návleky nebo přetahovací gumičkou na kalhotech.

Letní období

Na teplé dny je dobré oblečení z prodyšných světlých materiálu (bavlna, len) s dlouhým rukávem i nohavicemi. Jednak v lese bývá chladněji než ve městě a také slouží jako ochrana před sluncem a klíšťaty. I v létě dobře poslouží funkční prádlo (určené na letní období).

Hlavu a krk je dobré chránit před sluncem kloboukem se širokou krempou nebo kšiltovkou s plachetkou na krk.

Obuv doporučujeme s pevnou patou a špičkou, ale i v letních měsících je nejlepší pevná kotníčková obuv (ideálně opět s membránou).

Ochrana pokožky

Rty chráníme pomádou, pokožku obličeje v zimě mastným krémém proti mrazu a slunci (např. Weleda),v létě opalovacím krémem.