Možnost předání dětí ve Zlíně
zastávka Cigánov

ráno 7:30 - 7:45
odpoledne 16:10

Lesní školka

Aktuality

KVĚTEN

Téma: Vážíme si sebe a druhých

- Lidské tělo - jak o své tělo pečujeme, aby mu bylo dobře? Známe, co všechno máme pod naší kůží? Co se děje s potravou, kterou rozžvýkáme? Ve školce na nás čeká i kostlivec....budeme posilovat své tělo rovnovážnými aktivitami v lese. Odpovíme i na otázky, které předškoláky zajímají("Kdy mi porostou prsa?" "Co je to puberta?" "Proč rostu pomaleji než kamarád?" "Doženu to?")....

- Svátek matek, význam rodiny - vrátíme se k tématu rodiny a určitě vyrobíme nějaké milé překvapení pro maminky ke svátku :-)

14. a 15.5. se s kovářkou Kaménkou potkáme v Jaroslavicích. Děti si budou moci vyrobit náramek nebo nožík. Platí pouze pro přihlášené děti na tuto akci.

Každý jsme jiný - aneb učíme se jeden od druhého. Tématem budou kamarádi se speciálními potřebami. Známe nějaké? Kde se s nimi můžeme setkat? A co přináší oni nám a my jim? Vyzkoušíme si i číst z Braillova písma

- Multikultura - v následujícíh dvou týdnech budeme cestovat po celém světě. Jaké to je být indiánem, číňanem či eskymákem? Hurá do Afriky, ale i na Antarktidu! Nebude chybět Grónská zem :-).

DUBEN

Téma: Probouzení přírody

- Zvířata a mláďata - jaro jako zrod nového. Budeme poznávat zvířata a jejich mláďata, zahrajeme si na Ovečky, zazpíváme si Když jsem já sloužil.....

- Hmyz - vydáme se hledat broučky, motýly, mravence, včelky. Kdo další na nás v lese čeká? Lupy, vrstvené puzzle, skládačky, vývoj berušky, to všechno budou naši pomocníci.

- Smysly - všemi v přírodě. Jaké to je pohybovat se poslepu? Rozeznáme chutě, které ochutnají naše jazýčky? A co náš hmat a ukryté předměty? Nebude chybět také pohádkový příběh o důležitosti všech smyslů a vítězství prince nad mocným čarodějem.

BŘEZEN

Téma: Probouzení přírody

- Vím, kde žiji - od Planety, Evropy, až k České republice, Praze a Zlínu. Budeme společně putovat, vyrábět koláže Zlína, kreslit vlajky a poznávat naše město. 

6. a 7.3 se vydáme do Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Společné téma bude: Hrajeme si s pohádkou

Probouzení přírody a vynášení Moreny - budeme se loučit se zimou, pozorovat první známky jara v přírodě a okolo nás. Přivítáme příchod jara a tepla.

- Jarní květiny - čeká na nás nejenom poznávání, ale postaráme se také o naše zahrádky po zimě. Budeme sázet a pozorovat první klíčení.

- Velikonoce - oslavíme spolu jaro! Budeme si povídat o velikonočních zvycích, připravíme vajíčka a velikonoční výzdobu.

ÚNOR

Téma: Připravujeme se do školy

- Malý čtenář - do školky si děti přinesou svou nejoblíbenější knížku. Zadíváme se do ilustrací, seznámíme se s autory, necháme si povyprávět zajímavé příběhy a určitě si je taky přečteme. Těšíme se na spoustu nové inspirace :-). Návštěva knihovny pro nemoc byla zrušena. Nový termín bude v březnu.

- Masopust - rejdění masek a tanec. Takový u nás bude tradiční masopust. V dalším týdnu si připomeneme, na co všechno se dá hrát hlavně přeci v lese. Kameny a klacíky se stanou našim rytmem. Hudebními nástroji rozezníme školku.

- Řemesla a profese - čím bych chtěl být až vyrostu? Sny a přání našich dětí...

Lyžák Trnava 12. - 16.2. bude sníh? Pokud ano, jede se dopoledne lyžovat...

LEDEN

Téma: Co nám zima nadělí

- Příroda v zimě - čeká nás zkoumání zimní přírody v celé její kráse a s tím spojené změny v počasí. Led i sníh a jejich skupenství, změny, zimní ozdoby, s tím vším si budeme hrát. Pomáhat a krmit zvířata v lese, ale i na zahradě. Určitě si vyrobíme krmítko, lojové koule pro mlsání ptáků. Budeme si povídat také o síle tepla, které je v těchto zimních týdnech vzácnější. 

18.-20. ledna se vydají předškoláci na Robinsonovo dobrodružství do Rajnochovic. Strávíme tu s dětmi 3 neobyčejné dny bez rodičů. Budeme sami budouvat vnitřní síly k přežití na opuštěném ostrově. Stavět přístřešek, udržovat oheň, chystat si vlastní jídlo a nastane i výbuch sopky. Možná nás navštíví i Pátek. Těšíme se na stmelování, hraní a dovádění.....psst pro děti je vše překvapením :-)

- Naše zdraví - jak se v zimě oblékat, odkud se bere vlna a jaké další tepelné izolanty máme? Vitamíny a sebepéče bude dalším tématem našich společných dní ve školce. 

PROSINEC

Téma: Vánoční čas

- Tradice - sv. Mikuláš, sv. Barbora, sv. Lucie

- Vánoční zvyky

V prosinci nás uvítá příběh o dobrotě sv. Mikuláše, který dělil dary, mezi chudé. Společně s ním nás doprovodí básničky a písničky. Přijde za námi i 13. prosince Lucie. Atmosféru světla, sdílení, koled, pečení vánočního cukroví a příprava vánočních přání. I takový prosinec u nás bude :-).

LISTOPAD

Téma: Příprava na zimu

- Sv. Martin 

- odlet ptáků a zimní spánek zvířat

- příprava na adventní čas

V tomto měsíci si děti připravují menší vystoupení, spojené se svatomartinským průvodem. Společně s lampióny se ve čtvrtek 9.11. v 16:30 hod vydáme od školky ke kapličce na Velíkové, kde děti představí příběh o sv. Martinovy.

V dalších týdnu si budeme povídat o ptácích a zvířatech, které se chystají na zimu. A pak už na dveře bude ťukat adventní atmosféra. S dětmi si přípravíme adventní věnec, první papírovou svíčku a nezapomeneme si připomenout, na co nás advent připravuje.....první dopisy Ježíškovy, už odletěly.....

ŘÍJEN

Téma: Jaký je podzim?

- Sklizeň

- Podzim čaruje, barvami maluje

- symboly odvahy a statečnosti, vyrábění draků

Určitě bude hodně barevný :-). Budeme zkoušet obtisky listů netradičními technikami, sbírat podzimní ovoce a ochutnávat, co všechno si z něj můžeme udělat. Čekají na nás draci, které si nejen vyrobíme, ale také si s nimi procvičíme různé geometrické tvary, budeme zkoušet vyrobit si i vlastní školkový větrník. Symboly odvahy a statečnosti v duchu michaelské tradice pro nás budou značit také nože. Těšíme se na společné první vyřezávání. 

ZÁŘÍ

Téma: Seznamuje se se školkou

- Pravidla, kamarádi, rodina

- Náš les a zahrada

V tomto měsíci si s dětmi budeme povídat o tom, jaké máme pravidla ve školce, jak se chováme k sobě navzájem. Děti mohou přinést své fotografie celé rodiny, ať se společně více poznáme. Nakreslíme a vyrobíme mapu naší školky a okolí. Pro předškoláky mohou rodiče objednat nože do školky se kterými budeme společně přes celý školní rok pracovat. 

Poslední volná místa ve škoce na šk. rok 2017 / 2018 

Lesní školka nabízí několik posledních volných míst na příští škol. rok:

  • v úterý ve třídě v Jaroslavicích
  • ve čtvrtek ve třídě na Velíkové

Pište na mail info@napasece.net. Máteli zájem o vícedenní docházku, případně docházku v jiné dny, ozvěte se také, sem tam se uvolní místo i v jiné dny.

 

SRPEN

31. - 4.8. Žně - jak to bylo s Kuřátkem a obilí? Všechny secí stroje povoláme na pole. Období žní už je tu. Zazpíváme si písničku Už ty pilky dořezaly, pekař peče housky. Ukážeme si, co všechno máme z ovse, žita, pšenice...

7. - 11.8. Houby a lesní plody - už nám v lese dozrávají ostružiny. Hmmm sladká dobrota plná vitamínů. Budeme sbírat a hlavně hledat, co všechno by mohlo potěšit naše bříška. Nezpomeneme si ani připomenout, které plody v lese nesbíráme. 

14. - 18.8. Péče o náš les - v tomto týdnu si budeme povídat o tom, jak se staráme o les my. Co mu škodí a co naopak pomáhá? Co s odpadem? Kam patří a na co máme kompost. Vyzkoušíme si, co se v lese rozloží a co tam vůbec nepatří.....

21. -25.8. Hvězdná obloha - Vesmír, Galaxie, souhvězdí...noc i tma budou v tomto týdnu našimi společníky a noční obloha knihou.

28. - 1.9. je přípravný týden pro pedagogy. Školka je zavřená.

ve čtvrtek 31. srpna se v 17 hodin uskuteční společné setkání s pedagogickým týmem a rodiči pro nový školní rok 2017/2018. Našimi tématy budou:

- školní vzdělávací program v lesní školce

- přípravný rok pro předškoláky

- pravidla a změny v provozním řádu

- vaše otázky

ČERVENEC

3. - 7.7. Prázdniny - kam se letos o prázdninách vydáme? Co si sebou máme vzít? O tom si budeme povídat hned první týden v červenci.

ve středu 5.7. a čtvrtek 6.7. je státní svátek. Školka je zavřená!

10. -14.7. Turistika - připravte dalekohledy, vyrážíme po turistických značkách. Orientovat se budeme i podle kompasu a slunce. Čeká na nás kimovka a co si nezapomeneme sebou vzít pod stan? 

17. - 21.7. Ptáci - ranní ptačí zpěv nás uvítá v lese. Kdo nás pozve dál? Budeme je poznávat, stavět si hnízda a pozorovat to ptačí hemžení kolem :-). Dozvíme se, jak lednáček polyká rybky, jak to, že bílá labuť není hned bílá?

24. - 28.7. Motýli - jaký je jejich život? V pravé motýlkové náladě budeme celý tento týden....budeme malovat motýlky, hrát si na housenky, procházet fázemi motýlího vývoje. Všechno kolem bělásků, žluťásků, hnědásků, modrásků i baboček, bude naše.

 

Den otevřených dveří a lesa

Kdy: čtvrtek 22.6.

Kde: v lesní školce na Velíkové, Hrobická 75

Program:  začátek v 9:00 komentovaná prohlídka zázemí, následně cca od 10 hodin možnost krátké účasti na běžném programu s dětmi a pedagogy v lesní školce. Ukončení v předobědových hodinách

Akce je součástí celorepublikového Dne lesních mateřských škol, vyhlášeného asociáací lesních MŠ. Je zvána široká veřejnost včetně dětí, která by ráda viděla na vlastní oči, jak to v takové školce funguje.

 

ČERVEN

29. - 2.6. Multikultura - jak vypadají afričané a číňani? Co si oblékají, kde bydlí? Různé národnosti i světadíly. Čeká na nás celý svět! Zahrajeme si na indiány, zabubnujeme si a zazpíváme. Vyzkoušíme si asijský klobouk i jiné zvyky. Grónská písnička doputuje přímo až do školky. 

5. - 9.6.  Exotická zvířata - budeme prohlubovat své znalosti z minulého týdne a přijedou za námi různá exotická zvířata z různých světadílů. Kde se rodí? Proč má velbloud hrby? Začarujeme si s písničkou Čáry, máry, ententýky nebo v Jedné mořské hlubině.....

Úterý 6.6. je sanitární den, školka je zavřená

8.6. 9:00 - 11:30 přírodní pedagogika v Jaroslavicích - lesníci (Verča i Marek) z Lesů Zlín se za dětmi vydají tentokrát do Jaroslavic. Budou společně poznávat šišky, listy i jehličí stromů okolo. Povídat si s dětmi budou, jak se o les starají a čím můžeme pomoci zase my.

9.6. 9:30 - 10:30 návštěva u včeliček na Velíkové - o tom, co se děje v úlu, odkud se bere med? Na vše zodpoví včelař z Velíkové, který má své úly nedaleko louky na Velíkové. 

12. - 16.6. Domácí mazlíčci - kdo má doma zvířecího kamaráda? Víme, jak se o ně dobře postarat? Co jim ubližuje a naopak co mají rádi? 

15.6. Den tátů v lese - od 15 hodin zveme naše tatínky do školky za dětmi! Přijďte s se svými dětmi strávit odpoledne v lese. Poznat místa, kam chodíme, co všechno děláme a užít si spolu lesní zážitky jen ve dvou! Tentokrát bez maminky.....

19. - 30.6. Bylinky - na loukách a na stráních budeme sbírat bylinky. Uděláme si dobrý sirup či čaj a připomeneme si, jak nám bylinky pomáhají od nemocí. Vyrábět budeme tentorát zavěsné mandaly z květů i bylinek.

22.6. Den otevřených dveří pro veřejnost v lesní školce na Velíkové
Srdečně vás zveme k prohlídce našeho zázemí, i toho, jak trávíme den s dětmi v lese
 
 
Pondělí 26.6. se koná slavností ukončení školního roku pro I. i II. lesní třídu. Všichni se společně sejdeme na Velíkové. Těšíme se na všechny děti :-). 

 

KVĚTEN

1. - 5.5. Smysly - budeme cvičit a trénovat všechny, které máme! Vyzkoušíme si, jak je umíme ovládat a používat.

8. - 12.5. Lidské tělo - jak naše tělo vypadá uvnitř? Co všechno v něm máme? Povíme si, kudy nám putuje potrava...vyrobíme také překvapení pro maminky ke svátku...

15. - 19.5. Počasí - povídat si budeme o dešti, vánku, vichřici, bouřce, k čemu nám je střídání počasí, co se děje v přírodě a příjde za námi příběh Mráček a počasí

22. - 26. 5 Živly - do školky k nám zavítají všechny živly, co nám dávají a proč se jeden bez druhého neobejde? 

23.5. 9:00 - 11:30 přírodní pedagogika na Velíkové pro děti z LMŠ, pořádají Lesy Zlína; strávíme společné dopoledne v lese a povídat si budeme také o tom, jak se lesníci starají o les, jak poznáme nemocné strom a zahrajeme si na klikorohy.

 

Hledáme pedagoga

 

DUBEN

3. - 7.4. Velikonoce - oslava jara už je tu! Budeme se připravovat na Velíkonoce, barvit vajíčka a povídat si o dalších tradicích. Na Velíkové se v pátek projedeme na koních.

10. - 14.4. Řemesla - v tomto týdnu k nám zavítá náštěva - Kovářka Kaménka se kterou budou děti kovat vlastní náramky. Nezapomene ani na další řemesla, které už známe. Budeme také pokračovat v přípravě na Velikonoce

13.4 je sanitární den! Obě třídy jsou zavřené!

14.4. a 17. 4. je státní svátek. Školka je zavřená!

18. - 21.4. Dopravní ruch - další z našich oblíbených témat. Jaké máme dopravní prostředky? Budeme cestovat letadlem, lodí i vlakem! 

24. - 28.4. Voda a její obyvatelé - co všechno ukrývá vodní hladina? Koho tam potkáme? Stanou se z nás nejen skokani, ale i rybičky. A čeká na nás naučný příběh O hladovém čápovi.

BŘEZEN

27. - 3.3. Voláme jaro a vyháníme zimu - příroda se pomalu probouzí po zimním spánku. Budeme vynášet Moranu a společně s Krtkem volat jaro!

6. -10.3. Zvířata a jejich mláďata - jedno z nejoblíbenějších témat ve školce je opět tady! Budeme si na ně hrát i s nimi cvičit. Proměníme se v jednotlivá zvířáta a vyloudíme všechny zvuky, na které si jen vzpomeneme!

7.3. navštíví I. lesní třída Krajskou galerii ve Zlíně.

13. - 24.3. Jarní kytičky - které se objevují jako první po zimě? Budeme je poznávat, upravovat svou bylinkovou zahrádku po zimním spánku a chystat se uvítat jaro v plné síle!

14.3. navštíví II. lesní třída Krajskou galerii ve Zlíně.

27. -31.3. Hmyz  - včelky, berušky, motýlci, kde jste? Čeká nás pohádka o Berušce, hádanky i básničky. Zahrajeme si na včelky, budeme pozorovat v lese první čmeláky a mravence. Nasbíráme si i léčivý podběl na čaj.

 

 

ÚNOR

30.-3.2. Masopust - karnevalový rej! Masky a popěvky na nás v tomto týdnu čekají. Budeme se veselit a zpívat....

Brzy bude velký bál, 
hurá je tu karneval!
Nafoukneme balónky, 
ozdobíme záclonky.
Schováme se za masku,
jsme jak z hadích ocásků.
 

6.-10.2. Naše zdraví - jak se vyhnout bacilům? Co udělat pro sebe, aby na nás ani v zimě žádný neskočil? Připutuje k nám příběh o princezně Hygieně, budeme vyfukovat bacily tuší, ale hlavně si zopakujeme, které ovoce a zelenina nám dávají sílu!

13. - 17.2. Roční období + čas - podíváme se nahoru do nebe, dolů do země, koukneme se do přírody, co nám napoví? Kdy poznáme, že je ráno a kdy naopak noc? Co všechno během dne děláme? 

20.-24.2. Já jsem muzikant - a přicházím k vám z české země! Jedním takovým muzikantem bude Jirka, který nám ukáže, jak hrát na naše nové hudební nástroje! Co umí takový xylofon, dešťová hůl, kalimba? Vyloudí ty nejporozuhodnější zvuky a sladíme se s nimi tomto týdnu....

LEDEN

2. - 6.1. Tři králové - budeme si povídat o společných zážitcích z Vánoc, připomeneme si vánoční příběh a krále, kteří putovali do Betléma. A nezapomeneme si zazpívat: "My tři králové, jdeme k vám....."

9. - 13.1. Zimní sporty jak se bavíme v zimě? Co všechno můžeme dělat? Budeme se klouzat na ledu, s lopatami se vydáme na kopce....zopakujeme si, jak chodíme v zimě oblečení, aby nám bylo dobře a namalujeme si čepice.

Čepice mi hodně sluší,
schovává mi obě uši.
K čepici mám rukavice,
kdyby přišla fujavice.
 

16. - 20.1. Stopy ve sněhu - lesní zvířata nám zanechávají své stopy v lese. Od koho jsou? Najdeme stopy srnek, ptáků i veverek?

23. - 27.1. Skupenství vody - čeká na nás příběh o dešťové kapičce a budeme sledovat a hledat, kde všude vodu najdeme. Nezapomeneme si ani udělat pokusy s vodou ve všech jejich skupenstvích! Nakreslíme vločku a naučíme se o ní i básničku!

19.1. jde II. lesní třída z Jaroslavic do horolezeckého centra Vertikonu

26.1. jde I. lesní třída z Velíkové do horolezeckého centra Vertikonu

PROSINEC

5. - 9.12. Mikuláš - budeme sdílet společné prožitky po svátku sv. Mikuláše. Naučíme se písničku Čert a Káča. Odneseme si sněhové vločky, i hvězdičky.

Mik, miku, mik, miku, Mikuláš,
přišel s čertem na koláč,
mik, miku, mik, miku, Mikuláš,
přinesl nám zimní čas.
 

12. - 16.12. Pečení cukroví - k Vánocům patří také vůně cukroví a koledy. Těšíme se, co všechno si připravíme. Dětem rozhodně nebudou chybět Rolničky, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši....a čeká na nás i Lucie a její příběh!

19. - 22.12. Vánoční zvyky - jaké tradice patří k Vánocům? Nebude chybět krájení jablíček, pouštění lodiček....vánoční nadílku připravíme také pro lesní zvířátka!

Sněží, sněží, mráz kolem běží,
zima je kočičce, hřbet se jí ježí.
Fouká, fouká, bílá je louka,
zima je pejskovi ke kamnům kouká.
 

23.12. v pátek je školka zavřená!

26. - 30.12. vánoční prázdniny.

Těšíme se po Novém roce v pondělí 2.1.2017!

LISTOPAD

31.10 - 4.11. Odlet ptáků - společně budeme poznávat ptáky, povídat si o tom, kteří na zimu odlétají a které naopak uvidíme.

Vlaštovičko leť,
už je na tě čas,
listí žloutne, poletuje,
brzy bude mráz.
 
7.-11.11. Příchod Sv. Martina - budeme očekávat příchod Sv. Martina, povídat si o něm a pranostikách, které se s ním pojí. Čeká nás společný průvod a upečeme si také svatomartinské rohlíčky.
Na svatého Martina,
kouřívá se z komína.
 

14.-18.11 Zimní spánek zvířat - jak se zvířata připravují na zimu? Jak jim můžeme pomoci, aby zimu překonali? Povíme si příběh o tom, jak Krtek uspával ježka i medvěda. Zanese kaštany do krmelce a postaráme se i o naše ptáčky na zahradě.

Bude zima, bude mráz,
kam se ptáčku, kam schováš,
schovám já se pod hrudu, 
tam já zimu přebudu.
 

21.-25.11 Adventní čas - co je Advent a na co se připravujeme? Vyrobíme si adventní věnec i společný adventní kalendář. 

28. - 2.12. Mikuláš - čeká na nás historický příběh o sv. Mikuláši. Ve středu oslavíme svátek sv. Ondřeje a připomeneme si také jeho tradice. 

Kde se vzal, tu se vzal,
Mikuláš pod okny stál.
V ruce velkou berličku,
na hlavě měl čepičku.
Bílé fousy, teplý šál,
takhle děti vypadal.

ŘÍJEN

3.- 7.10. Sklizeň ovoce - čekají nás ochutnávky dobrot, které podzim přináší. Budeme sklízet ovoce z naší zahrady a upečeme si ve školce jablečný štrúdl. Zahrajeme si na Kompost a budeme i vyrábět a tisknout.

10.-14.10 Podzim čaruje, barvami maluje - pestrobarevný podzim nás láká k opakování barev, které známe. S dětmi vyzkoušíme kreslení listů, které si v lese posbíráme a správně určíme jejich druh. Budeme si hrát na Vítr, i pracovat s dechem.

17.-21.10 Vyletěl si pyšný drak - tento týden si vyrobíme draka a vyzkoušíme si ho také pustit. Budeme si procvičovat i různé geometrické tvary, které známe.

24.-28.10 Počasí - jak slunce vypadá v jednotlivých ročních období? Jak se správně oblékat, co potřebujeme k tomu, abychom se cítili v lese v tomto období dobře....

ZÁŘÍ

5.- 9.9. Moje školka, režim dne - jak probíhá den ve školce? Budeme se seznamovat, orientovat se v čase a společných aktivitách. Těšíme se na společný čas po prázdninách a všechny naše kamarády. 

12.-23.9. Pravidla, řád, rituály- jak se pohybovat bezpečně a respektovat sebe i druhé ve školce. Společně si zopakujeme jakými pravidly se řídíme v lese, i na zahradě. 

V naší školce, však to víme,
hrajeme si, nezlobíme.
Kreslíme a malujeme,
pěkné hry si zahrajeme.
Spolu se tu máme rádi,
vždyť jsme přece kamarádi.
 

26.-30.9. Poznáváme les - vítáme první podzimní dny společným poznáváním toho, co se děje nového v lese. K tomu také budeme objevovat, co všechno v lese roste, kdo tady žije. Zazpíváme si písničku Zajíc ve své jamce.

Od 5. září 2016 otvírá nová lesní třída Na Pasece svá vrátka novým lesním školáčkům v Jaroslavicích (Annnenská 115).

1. září v 16:30 hod se konají společné třídní schůzky na Velíkové.

2. září proběhne zkušební den zdarma pro lesní školáčky z Jaroslavic.

Co děláme o prázdninách?

1.-5.8. Žně - horké letní dny přináší tradiční sklízení obilí. Co všechno z něj můžeme vyrobit? Čeká nás příběh o Kuřátku a obilí. Lidová písnička: "Už ty pilky"

8.-12.8. Lesní plody a houby - les má pro nás spoustu chutných a zdravých pokladů! Jaké známe? Které jsou si podobné, ale jedlé nejsou? Společně budeme hledat a pátrat a potěšíme naše bříška nejednou lesní lahůdkou.

Stojí, stojí bedla,  
ráda by si sedla    
a vzala si pletení,  
noha už jí dřevění.
 

15. -19.8. Hvězdná obloha - budeme putovat za Velkým vozem i Večernicí. Tajemství letní noční oblohy objevíme v tomto týdnu.

SRPEN 22. - 26.8. je LMŠ zavřená. Děkujeme za pochopení!

29. -2.8. Loučíme se s prázdninami - co všechno jsme prožili o prázdninách? Jakými dopravními prostředky jsme cestovali? Vyrobíme si i pohled z prázdnin a uzavřeme společně letní prázdninový čas. 

ČERVENEC 1.-8.7. je LMŠ zavřená. Přejeme krásné léto!

11.-15.7. Turistika - jak se orientujeme v přírodě? K čemu slouží mapa? Budeme poznávat turistické značky, vyrobíme si vlastní kompas. Čeká nás i bosonohá stezka lesem.

18.-22.7. Motýli - povídat si budeme o fází motýla, budeme je hledat a poznávat. Ve školce už máme připravené dvě housenky, o které se staráme a budeme pozorovat její další fáze. 

25.-29.7. Ptáci - posloucháme hlasy ptáků, učíme se je poznávat. Budeme si hrát s peříčky i na hnízda. Těště se:-)

Po trávníku skáče kos,
černý kabát žlutý nos.
Skáče sem a skáče tam,
skáče ani nevím kam.

26.-29.7 Letní škola pro pedagogy LMŠ - Škol(k)a srdcem; Tolcův Dvůr - Praha

Rozloučení se škol. rokem 2015/2016

Rozloučení s letošním školním rokem proběhlo v pátek 24.6. A protože bylo právě sv. Jana nemohl samozřejmě chybět poklad, který ukryli skřítci dětem v lese, k jeho nalezení bylo však třeba splnit několik úkolů, předškoláci překvapili a vzkazy od skřítků už uměli přečíst dětem sami!. Pak následovaly společné radovánky na zahradě, nechybělo občerstvení, v tomto vedru nezbytný bazének s vodou, táborák. Proběhlo předání pamětních lesních listů všem dětem a speciální dáreček pro předškoláky. Atmosféra byla skvělá, za což vděčíme všem účastníkům, dětem i rodičům. Díky! Fotky tady Na závěr připojujeme odkaz na fotky ze závěrečného rozloučení se školním rokem, pro ty, kteří se nemohli zúčastnit a věříme, že se stane každoroční tradicí. Děkujeme všem rodičům i dětem za skvělou atmosféru. Odkaz na album http://napasece.rajce.idnes.cz/rozlouceni_se_skolnim_rokem_2015_2016/

ČERVEN

30. - 3.6.  Multikultura jak vypadají jiné kontinenty? Jak žijí a vypadají asiaté, afričané, evropani? Proč mají jinou pleť? Zahrajeme si na Indiány, podíváme se, jak se váže tradiční saree z Indie, které nosí ženy. Vyprávět si budeme i o tom, že každý je jiný, nejen vzhledem, ale i vlastnostmi a je třeba si vzájemně pomáhat a respektovat se. 

6. - 10.6. Exotická zvířata - budeme společně pokračovat v cestě napříč kontinenty. Tentokrát zavítáme mezi exotická zvířata, která v těchto zemích žijí. Známe je ze ZOO? Budeme napodobovat různé pohyby a zvuky zvířat. 

Čáry máry ententýky,
poletíme do Afriky.
Přidržte si čepice, hop a už jsme v Africe.
Lvice a lvice pod palmami, 
hrozitánsky špulí tlamy,
loví myši v oáze,
přibývají na váze.

13. - 17.6. Domácí mazlíčci - jak se o ně správně postarat? Co potřebují a co jim naopak vadí? Máme svého mazlíčka doma?

20. - 24.6. Bylinky - sbíráme voňavé bylinky, sušíme je, vaříme si z nich čaj. Uděláme si pravý jitrocelový sirup. Koukneme se na to, proč kopřiva pálí a zahrajeme si hru "Na kopřivu". Postaráme se i o naši bylinkovou zahrádku ve školce.

24.6. v 16 hod slavnostní ukončení školního roku. Těšit se můžete na svatojánský poklad, rozloučení s předškoláky a společné opékání :-)

27.- 30.6. Chystáme se na prázdniny - s dětmi se budeme ladit na letní prázdniny :-) Co všechno potřebujeme přibalit do batohu na dovolenou nebo pod stan? Jak a kam můžeme cestovat? 

KVĚTEN

Rozkvetlé louky a jaro nás vybízí k pozorování a poznávání všeho kolem nás. V květnu na nás ve školce čekají tato témata:

2.-6.5. Smysly - budeme pozorovat svět prostřednictvím všech našich smyslů. Nezapomeneme ani na maminky a něco hezkého jim k svátku vyrobíme.

9.-13.5. Lidské tělo - jak naše tělo vypadá? Co všechno se uvnitř nachází? Kudy putuje potrava, jak dýcháme? Na všechny tyto otázky společně najdeme odpovědi :-)

Mám dvě uši k poslouchání
a dvě oči na koukání.
Dvě ručičky na tleskání 
a dvě nožky na dupání.

16. -20.5. Počasí - povídat si budeme o dešti, vánku, vichřici, bouřce, sluníčku, i blescích. Budeme pozorovat oblohu a její proměny. Naučný příběh o Mráčku a počasí se na nás bude těšit u Pohádkového pařezu.

16. května Sanitární den - školka je zavřená!

23.-27.5. Živly - společně s Vládkyní přírody budeme hledat její čtyři neposedné děti. Kam se zatoulaly a kde je najdeme? K čemu slouží?

Déšť má plno práce,
kropí na zahrádce.
Stromy, trávu, květiny,
pak se schová do hlíny.

15. 4 . 2016

5. dubna jsme si společně užili krásné odpoledne ve znamení včeliček. Zavítalo k nám moc pěkné divadlo Včelí paprsky, díky kterému jsme se dozvěděli, jak v to v takovém úlu funguje. Přijel také pan včelař, který nám přivezl dokonce ukázat živé včely ve skleněném úle, a tak jsme mohli pozorovat včelky i naživo. Zahráli jsme si parádní hry i něco vyrobili. Ochutnali jsme jarní dobroty a nápoje, které připravili rodiče, jak jinak než s medem :-).  Bylo to parádní díky všem zúčastněným, jak jsme se měli se můžete mrknout ve fotogalerii http://napasece.rajce.idnes.cz/Vitani_jara/

DUBEN

Jarní sluneční paprsky nás každý týden volají do lesa. Co všechno poznáváme v dubnu?

4.- 8.4. Hmyz a drobní živočichové - pod lupou budeme prozkoumávat les a všechny malé broučky, mravenečky a motýly, kteří k nám po zimě opět zavítali:

Dva pavoučci lezli vzhůru,
spřádali si síť,
jeden z nich se spustil dolů
a teď si mě chyť!
 

11.-15.4. Vodní království - co vše se děje ve vodě na jaře? Jaký je životní cyklus žabky? Čeká nás pohádka O hladovém čápovi...

Žáby skáčou do vzduchu,
líbí se jim na suchu,
žáby skáčou do rybníka, 
líbí se jim, jak to stříká.
 
18.-22.4. Proměny stromů na jaře a Den země (22.4.) - jakých proměn si všimneme v lese na stromech? Co všechno lze za pomoci větviček vyrobit? 
 
25.-29.4. Jaro v plné síle - poznáváme přírodu všemi smysly. S dětmi budeme sázet a povídat si i o sv. Jiřím...
Na svatého Jiří, vylézají hadi a štíři.
Na svatého Marka, do země oharka.
 
 

Vítání jara 5.4 . 20106 15.45

Milí rodiče, v aktualitách v sekci Akce se podívejte na jarní Vítání jara, letos je pozváno i divadlo!

BŘEZEN

Společně budeme s dětmi ve školce v tomto měsíci Probouzet přírodu ze zimního spánku:

29. - 4.3. Voláme jaro - jak se probouzí příroda po zimě? Čeká na nás pohádka o jaru i další mnohá překvapení

Zimo, zimo, táhni pryč,
nebo na tě vezmu bič!
Až se vrátím nazpátek,
svléknu zimní kabátek.
 

7. - 11.3. Jarní kytky - které se už nemohou dočkat sluníčka? Povídat si budeme i o vynášení Morany

14. - 24. 3. Velikonoce - symboly Velikonoc, bar