Možnost předání dětí ve Zlíně
zastávka Cigánov

ráno 7:30 - 7:45
odpoledne 16:10

Lesní komunitní škola

Jak zapsat děti do domácího vzdělávání

Chcete jako rodina vzdělávat své děti doma? Cítíte ale také nejistotu, obavy a tak trochu nevíte jak na to? Hlavy vzhůru! Jednu z nejtěžších fází máte za sebou. Pokud jste se pro domácí vzdělávání (DV) rozhodli, prokázali jste vnitřní sílu, odvahu i chuť žít život tady a teď se svými dětmi. To všechno je pro DV nezbytností. Tento článek má za cíl uvést jednoduše a přehledně kroky, které jsou z formálního hlediska nutné pro zapsání dítěte do režimu individuálního (domácího) vzdělávání. (Tam, kde uvádím slovo vám, vaší atd... je myšleno vy - jako celá rodina)

1) Najdete školu, která pro vás bude ta pravá: Dítě musí být dle naší legislativy zapsáno v ZŠ registrované u MŠMT. Zde se vyplatí nespěchat, prostudovat reference, do školy určitě osobně zajet, promluvit s ředitelem. Každá rodina má o vzdělávání své představy. Vybraná škola by těm vašim měla být co nejblíž a také podoba každopůlročního (povinného) přezkušování tomu má odpovídat. Doporučujeme tyto kontakty: http://skola.provodov.cz/, http://www.zsbrezova.eu/, http://www.domaciskola.cz/, http://www.svobodauceni.cz/svobodne-skoly. Další budou přidávány

2) Dostavíte se s dítětem k zápisu do vybrané školy: při zápisu učitelé ZŠ zkoumají fyzickou, psychickou a sociální zralost dítěte pro vstup do ZŠ. Znova pedagogy informujte o tom, že budete chtít režim DV. Seznámí vás s tím, co k tomu jejich škola požaduje. Většinou jde o:

3) Vyplníte formulář školy, v němž žádáte o umožnění indivuálního vzdělávání

4) Navštívíte pedagogicko psychologickou poradnu, jejíž vyjádření je vyžadováno. Dle našich informací se ale jedná pouze o vyjádření či stanovisko a ředitel školy může rozhodnout naprosto nezávisle na něm. Vzhledem k tomu, že některé PPP vydávají jaksi automaticky k DV záporná vyjádření a některé rodiny to zbytečně stresuje, chystáme kontakty na psychology otevřené. Dalším problémem může být dlouhá objednací lhůta. I na toto myslete a snažte se objednat k návštěvě PPP s předstihem. V PPP proběhne "vyšetření" dítěte i rodičů:-) - jedná se o pohovor, při kterém může pracovníky zajímat, proč jste se k DV rozhodli, jak chcete zajišťovat socializaci dítěte....

5) Formulář, vyjádření PPP a diplom či maturitní vysvědčení jednoho z rodičů předáte ve škole a čekáte na vyjádření ředitele.

Když si představíte, že si tyto kroky rozvrhnete hezky podle vašich potřeb (někdo má rád více času a může jen vyhledávání školy věnovat měsíce či roky, jiný funguje nejlépe v režimu "je to třeba co nejrychleji"), určitě dojdete k závěru, že pár těch byrokratických nutností za to prostě stojí a rozhodně nemohou být překážkou DV. Takže hodně sil, pevné a klidné nervy a nezapomeňte: s úsměvem jde všechno líp:-)